28 cze 2014

Achilleion - letni pałac księżniczki Sissi

Pałac Achilleion mieści się w południowo-zachodniej części Korfu, nieopodal wioski Gastouri. Po raz pierwszy Sisi zjawiła się tam podczas swej pierwszej wizyty na Korfu, w roku 1861, gdy na tamtym miejscu znajdowała się willa Brailla. W 1889 roku cesarzowa zdecydowała się zakupić willę i przekształcić ją w swój pałac – dwupiętrowy neoklasycystyczny budynek w pompejskim stylu, łączący elementy doryckie, jońskie, rzymskie, ozdobiony balkonami i perystylami. 
 Zafascynowana grecką mitologią Elżbieta nazwała pałac na cześć jej ulubionego bohatera, Achillesa (gr. Achilleion), którego imię wyryte jest na żelaznej bramie wejściowej. Sisi osobiście kierowała pracami dekoryzacyjnymi, będąc jednocześnie odpowiedzialną za ostateczny wygląd budynku. Nic więc dziwnego, że wnętrza pałacowe, a także otaczające go rzeźby niemal wyłącznie nawiązują do greckich mitów, przedstawiając mitycznych bogów, boginie oraz herosów. Pałac ukończono w roku 1891 i odtąd stał się wakacyjną rezydencją cesarzowej aż do śmierci. Komnaty pałacowe zdobione są nawiązującymi do mitycznej tematyki freskami oraz rzeźbami znamienitych artystów.

Obraz Franza Matscha „Triumfujący Achilles” przedstawiający zwycięskiego Achillesa na rydwanie, do którego kół przywiązano pokonanego, martwego Hektora.
Za symbol pałacu cesarzowa wybrała charakterystyczny motyw korony z delfinem, który można odnaleźć w licznych elementach zdobniczych pałacu. Zachowały się portrety rodziny cesarskiej, obrazy przedstawiające sceny mitologiczne, rzeźby oraz oryginalne meble cesarzowej (m.in. biblioteczka, biurko, imponujące rozmiarami i bogato zdobione zwierciadła, kanapa w stylu romańskim z wyrzeźbionymi delfinami, umywalka etc.).


Pałac otaczają urzekające swym majestatycznym pięknem ogrody, szczycące się bogactwem roślinności oraz niezwykłymi rzeźbami z marmuru, przedstawiającymi mitycznych bohaterów, bogów, boginki, nimfy, muzy, gracje, antycznych filozofów, mówców oraz poetów.
Najważniejszą z nich jest Umierający Achilles (wykonany przez niemieckiego rzeźbiarza Ernsta Gustava, profesora Akademii Sztuk w Berlinie), który miał podobno przypominać Sisi jej zmarłego syna, Rudolfa. Pierwotnie rzeźba ta była umieszczona na tarasie pałacu, gdzie Sisi czytywała Homera, jednak późniejszy właściciel willi, cesarz Wilhelm II, przemieścił ją w miejsce, gdzie znajduje się do dziś.